Był z nami od 2003 roku, od drugiego Turnieju Nalewek. Jako przewodniczący kapituły ogłaszał wyniki z festiwalowej sceny. Piotr Bikont, Przyjaciel festiwalu, tak nagle zginął w wypadku samochodowym. Jemu, zawsze uśmiechniętemu i życzliwemu tegoroczny turniej poświęcamy.

Dlatego ten, XXVII już, najstarszy w Polsce Turniej Nalewek jest wyjątkowy, specjalny. Do Lublina przyjadą twórcy nalewek z całej Polski. Nie po to, żeby konkurować, choć kapituła oceni nalewki i przyzna nagrody - ale po to, żeby uczestnicząc w festiwalu, wspominać Piotra Bikonta i tu w Lublinie - wypić jego zdrowie. Otworzyć swoje serca.

Widzieliśmy się we Wrocławiu, na festiwalu Europa na Widelcu. Kto mógł przypuścić, że w tym roku nie stanie na placu Po Farze i nie ogłosi wyników...

Przyjeżdżajcie zatem, by otworzyć swoje serca. Wznosić toasty za Piotra. Po nalewkach, po ogłoszeniu wyników, po koncercie, w sobotę 9 września spotykamy się w Hotelu Victoria na wieczorze wspomnień poświęconych Piotrowi Bikontowi. Z taką dedykacją:

Spulchnię ziemię na zboczu i pestkę winogron w niej złożę,
a gdy winnym owocem gronowa obrodzi mi wić,
zwołam wiernych przyjaciół i serce przed nimi otworzę...
Bo doprawdy - czyż warto inaczej na ziemi tej żyć?

Cóż, czym chata bogata! Darujcie, że progi za niskie,
mówcie wprost, czy się godzi siąść przy mnie, ucztować i pić.
Pan Bóg grzechy wybaczy i winy odpuści mi wszystkie...
Bo doprawdy - czyż warto inaczej na ziemi tej żyć? (...)

Rosół, pielmieni, borowiki. Ulubione danie Piotra w restauracji Old Pub...

Jak co roku, spotykamy się w gościnnych progach restauracji Old Pub w Lublinie. W kapitule zasiądą: Mirosława Gałan, założycielka, właścicielka i Prezes firmy MULTIFRIGO w Lublinie, Aleksander Baron, jeden z najwybitniejszych szefów kuchni młodego pokolenia (Warszawa), Hirek Błażejak, Mistrz Polskich Nalewek (Dolina Dolnej Wisły) oraz Promotor Kulinarny Bartosz Wilczyński (Kraków, RestoBar Ogień). Oraz, jeśli teatr pozwoli, Gość Specjalny: Mirosława Olbińska, żona Piotra Bikonta. Sekretarzem konkursu jest Wiesław Maciuszczak. Turniej jest otwarty dla wszystkich, tych co znali Piotra Bikonta i tych, co nie zdążyli go poznać. Nalewki przyjmujemy do godziny 12 w sobotę 9 września 2017 w restauracji Old Pub. Turniej jest prywatnym spotkaniem pamięci Piotra Bikonta, odbywa się w pomieszczeniach restauracji Old Pub, wyłączonych na ten czas z działaności gospodarczej. Kontakt: kom. +48 515 267 177. Udostępniajcie, podawajcie dalej! Poniżej regulamin i karta zgłoszenia. Do zobaczenia.

Waldemar Sulisz

Regulamin

Karta zgłoszenia

Protokół Kapituły 2017

kliknij na ikonę aby pobrać plik