Gotycką pietę z nieistniejącego kościoła w Konopnicy, która wcześniej być może znajdowała się w nieistniejącej, lubelskiej farze zobaczymy w Kaplicy Trójcy Świętej. To wspólny projekt Europejskiego Festiwalu Smaku, Muzeum Narodowego w Poznaniu i Muzeum Lubelskiego. To wydarzenie bez precedensu.

Nieistniejące ruiny nieistniejącego kościoła w podlubelskiej Konopnicy. Tu znajdowała się gotycka pieta, którą pokazujemy w Kaplicy Trójcy Świętej

Trzeba było niezwykłego zbiegu okoliczności, żeby w 1979 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu pojawił się kolekcjoner, który zaoferował sprzedaż gotyckiej Piety. Trzeba było wielkiej wyobraźni pracowników, by w zniszczonej rzeźbie bez Madonny dostrzec arcydzieło średniowiecznego mistrza.

Trzeba było niezwykłego zbiegu okoliczności, żeby dr Adam Soćko z Lublina kilkanaście lat temu zaczął pracę w tymże muzeum. Jego pasją jest sztuka średniowieczna. Trzeba było niezwykłego zbiegu okoliczności, żeby w ma- gazynach muzealnych dostrzegł rzeźbę Chrystusa zdjętego z krzyża. Pietę bez Madonny. Co było w tej rzeźbie, że tak przyciągnęła jego uwagę?

Kiedy zajrzał do metryczki zakupu, jego serce zadrżało. Zobaczył adnotację: Pieta z podlubelskiej Konopnicy.

Trzeba było niezwykłego zbiegu okoliczności, żeby zdecydował się pokazać rzeźbę na wystawie sztuki średniowiecznej – w niezwykłej inscenizacji.

Małgorzata Sulisz, kurator strefy sztuki na festiwalu przy gotyckiej Piecie w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Trzeba było niezwykłego zbiegu okoliczności, żeby we wrześniu 2015 roku Małgorzata Sulisz z „Domu Kultury” w Motyczu (Gmina Konopnica) zobaczyła Pietę z Konopnicy. Tak zaczyna się niezwykła historia Niewidzialnej Madonny z niewidzialnego kościoła. Niewidzialnego, bo ostały się jeno ruiny dzwonnicy.

Dziś razem z Muzeum Lubelskim, z pomocą Muzeum Narodowego w Poznaniu pokazujemy gotycką pietę w prezbiterium Kaplicy Trójcy Świętej. Nasz festiwal dokłada cegiełkę do obchodów 700 lecia Lublina.


Na głównej fotografii dr Adam Soćko,  zastępca dyrektora ds. naukowych w Muzeum Narodowym w Poznaniu i Małgorzata Sulisz, kurator strefy sztuki Europejskiego Festiwalu Smaku.